Ateş Kehribar Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Ateş kehribar nedir kısmına bakacak olursak; ateş kehribar denilen malzemenin gerçek kehribar taşı ile alakası yoktur. Ateş kehribar kimyasal bileşenlerden doğar ve çoğunlukla tesbih yapımında kullanılır. Ateş kehribar süre içinde hem renk aynı zamanda şekil alır. Ateş kehribar bileşenleri fenol, formaldehit ve boyadır. İçeriğinde elyaf olmadığı için saydam görünüşlüdür. Sürekliliği olmayan nesnelerin ustalarca işlenerek tesbih haline getirilmesi işlemidir ateş kehribar tesbih. Ateş kehribar adı kehribarın rengi ve şeffaflığından gelmektedir.

Ateş kehribar yapımında kullanılan nesneler kolayca bulunabilen nesneler değildir. Bulunan araç-gereç pahalı olduğundan yeni döküm malzemelerden de ateş kehribar tesbihler yapılabilmektedir. Damla kehribar milyonlarca yıl evvelde mevcut tropik ve yarı tropik ormanlardaki ağaçlardan salgılanan reçinenin fosilleşmiş halidir. Damla kehribar çoğu zaman kozalaklı ağaçların reçinesinden oluştuğu şeklinde, tropik çiçekli ağaçların reçinesinden de oluşabilir. Toz kehribar, sıkma kehribarın atölyelerde işlenirken çıkan tozlarının kimyasal işlemlerle yine yapılandırılması işlemidir. Özellikle hediyelik tesbihlerin yapımında sıkça kullanılan toz kehribar kullanışlı bir malzemedir ve çoğunlukla kullanılır.

Ateş Kehribar Nasıl Anlaşılır?

Ağacın dalı ya da gövdesi herhangi bir nedenden ötürü zarar görmüş olduğunda, kırıldığında, yarıldığında, çatlamış olduğunda alttaki kabuksuz doku dış etkenlere karşı savunmasız bir hale gelir. Bu şekilde bir durumda reçine salgılanır ve taze olan yüzey korumaya alınır. Reçine hem ağacın oluşturulan kısmının bir nevi tamirini yapar; bununla beraber ağacı böcek, sinek, mantar şeklinde canlılardan uzak meblağ. İşte amber de denilen kehribarın ana maddesi fosil haline gelmiş ağaç reçinelerinden doğar. Amber şu demek oluyor ki kehribar taşı kırmızı, sarı ve portakal renginden doğar. Kehribarın değişik çeşitleri mevcuttur. Çoğu süre takı ve tesbih işçiliğinde hammadde olarak kullanılan kehribar;  ateş kehribar, zar kehribar, toz kehribar ve sıkma kehribar olarak çeşitlendirilebilir. Ateş kehribar tesbih özellikleri ile toz kehribar tesbih özellikleri aynıdır. Tıpkı zar kehribar tesbih özellikleri ile sıkma kehribar tesbih özelliklerinin aynı olduğu şeklinde. Kehribar boyun bölgesine kolye ve gerdanlık olarak takıldığında boğazca ağrısı, bademcik ve tiroit hastalıklarına iyi gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

X